Kreativita neboli také tvořivost je stále více a více žádaná ve všech možných oborech. Zdá se, že pokud do svého životopisu napíšete, že Vaší dovedností je kreativita či kreativní myšlení, jste rázem přijat. Pojďme si proto říct, proč je tak důležité podporovat kreativitu našich nejcennějších, a to našich potomků.
Jak se pozná, že je dítě kreativní?
Dá se to poznat například tak, že Vaše dítě má pružné myšlení a umělo by obyčejné věci, které denně potřebuje, použít na něco jiného, nového. Kreativní děti jsou často i velice inteligentní, jsou více citlivé, často oplývají originalitou a samostatností. Kreativní děti si většinou nerozumí se svým kolektivem ve školce či škole a neustále se na něco vyptávají.
Jak se dá kreativita u dítěte rozvíjet?
Dítě potřebuje dost času na volnou zábavu, nikoli na zábavu řízenou. Myšleno je to tak, že dítě by si hry mělo převážně vymýšlet samo nebo se svými vrstevníky, neměli by do hry často zasahovat rodiče. Je potřeba prostoru pro volnou zábavu po školce, škole, zájmovém kroužku. Nevymýšlejte dítěti to, jak si má s hračkami hrát, nechte ho, ať si způsob hry určí samo. Určitě dítěti prospěje, pokud spolu budete něco pravidelně vyrábět, kreslit. Kreativita se rozvíjí už u kojenců. Nechte dítě věci zkoumat, jen ho hlídejte, aby si neublížilo či něco nespolklo. Se staršími dětmi už můžete využívat i slovních her, pohádek a dítě může vymýšlet, jak pohádka skončí. Pokud už je dítě starší, nechte ho vybrat doplňky do svého pokojíčku, také je to způsob, který zvýší kreativitu. Tím jak svůj pokoj vyzdobí, ukáže z části svou osobnost a zajisté ho to bude bavit.
Rada na závěr
Pokud dítě například něco kreslí, i když víte, že je to špatně, nechte ho. Tím si rozvíjí svou kreativitu. Řekněte mu to například až po domalování. Tím, že to maluje jinak, se učí řešit problémy i jinak než správným způsobem, hlavní je, že si poradí. Například když namaluje strom, který má korunu fialovou a na stromě místo ovoce, rostou mašličky. Nechte ho budovat svou tvořivost!