Obec Lidice se stala jednou z nejznámějších na celém světě, zpráva o vyhlazení malé vesničky za Prahou a zavraždění většiny jejích obyvatel přinesla ve světě obrovskou vlnu solidarity a hlavně uvědomění, jak zrůdný dokáže být fašismus. Brzy po válce se zásluhou obětavých lidí z mnoha zemí podařilo postavit obec na novém místě, vzdálenou necelý kilometr od pietního území. Součástí nově postavených domů bylo také oplocení jednotlivých parcel a toto téma bude možná nejvíce zajímat ty z vás, kteří uvažujete o pletivovém plotu. Plot z drátěného pletiva se vám může zdát docela obyčejný a příliš laciný, ale to rozhodně nemusí znamenat, že jde o něco podřadného a nekvalitního.
Levná je totiž pouze koncepce, nikoli jakost technického provedení – v současné době se pletivo prodává pozinkované a potažené plastem, stejně tak plotové sloupky, takže oplocení pak nevyžaduje žádnou údržbu a vykazuje velmi dlouhou životnost mnoha desítek let. A co mají společného s pletivem nové Lidice? Právě tam se stavitelé rozhodli oplotit všechny pozemky plůtkem z pletiva, doplněným o vchodové branky, případně vjezdové brány ke garáži. Plůtky i branky byly velmi nízké a tato zvláštnost byla pro tuto obec jedním z typických znaků, který objektům dodával na atraktivitě.
Ano, je to tak, i pletivový plot může být velmi pohledný a právě v Lidicích se o tom můžete přesvědčit, respektive dnes již pouze u některých domů, protože po sametové revoluci se tu uvolnily poměry a namísto zachování architektonického rázu chodníků z žulových kostek a drátěného plůtku si tu lidé začali zřizovat vlastní oplocení, což ve stylu „každý pes jiná ves“ vypadá přinejmenším podivně. Jestliže se tedy rozhodnete oplotit pozemek pletivem a doplnit jej plotovou brankou, neměli byste mít pocit, že tu máte něco provizorního a škaredého, ve skutečnosti to může být právě naopak velkým přínosem, kdy plot lépe zapadne do okolní přírody a vytvoří přijatelnější architektonický prvek.