Některé situace v životě se mohou zdát bezvýchodné. Mladý pár, který by rád založil rodinu, jenomže nechce vychovávat děti v jednom pokoji, který nabízejí rodiče ve svém domě, nebo ve spolubydlení s přáteli. Získat hypotéku na nový dům je pro mladé lidi téměř nemožné, a než by vůbec našetřili, a začali vydělávat dostatek peněz, na děti už by byli příliš staří. Proto to lidé obvykle řeší několika způsoby.
Přestavit si patro
Pokud mají rodiče dům o dvou patrech, a jsou ochotni jedno přenechat mladým, ti si mohou vzít hypotéku, a udělat z patra další bytovou jednotku. Hypotéka na takovou rekonstrukci je mnohem dosažitelnější, než-li třeba hypotéka na vlastní byt. Ačkoliv lze udělat i vlastní vchod, je stále potřeba brát v potaz, že mají rodiče přístup k dětem, a později i vnoučatům téměř neomezený, což je na jednu stranu dobré, ale na druhou stranu se může stát, že vzniknou mezigenerační propasti.
Koupit dům k rekonstrukci
Některé domy určené k rekonstrukci jsou alespoň částečně obyvatelné, a tak je zde možnost opravovat je postupně, tedy z výplat. I tak jsou však v dnešní době takové nemovitosti velmi nákladné, a tak se může stát, že ne každý si je může dovolit.
Mobilní dům
Mobilní domy bývaly dříve populárním bydlením především v některých amerických státech, avšak dnes nalézají své zastánce i u nás. Pokud lidé zvolí dům z druhé ruky, dostanou se na nízkou částku, kdy mohou sehnat hypotéku na pozemek, i s koupí mobilního domu. Ty se pak vyrábějí i jako celoroční, tedy zateplené, a bydlení v nich se může rovnat bydlení v klasickém domě. Například mobilní dům Atlas https://www.greeka.com/peloponnese/patra/ Debonair Super https://www.top-mobilnidomy.cz vychází použitý na necelých 400 000Kč, a přitom disponuje dvěma ložnicemi, obývacím pokojem s krbem, kuchyní se spotřebiči, jídelnou, koupelnou i toaletou. Lze si jej nechat přivézt kamkoliv, a bydlet v něm celoročně, jelikož má izolovaná okna a běžné zateplení.